Tereba og GDPR

Scenit stiller databasen Tereba til rådighed for alle professionelle kulturvirksomheder, der kan indtaste og opbevare virksomhedsoplysninger og oplysninger om produktioner/arrangementer. I Tereba skal brugerne også indtaste persondata af kategorien ”almindelige personoplysninger”.

Tereba indeholder persondata i form af:


  • Det fulde navn på personer; bag produktionen, bag/på scenen og administrationen.
  • et arrangementsfoto, der evt. viser en genkendelig person.
  • det fulde navn på kunstnerisk ledelse, administrativ ledelse og kontaktperson.

Scenit anbefaler, at Tereba-brugerne får samtykke fra de privatpersoner, hvis personoplysninger skal indtastes i Tereba.

Alle, der opretter en Tereba-profil, skal godkende en databehandleraftale med Scenit. Databehandleraftalen beskriver formålet med Scenits behandling og opbevaring af data i Tereba, en beskrivelse af Scenits underdatabehandlere samt de sikkerhedsforanstaltninger, som Scenit foretager i forbindelse med opbevaring af data.

Databehandleraftalen godkendes under din Tereba-profil.


Find databehandleraftalen mellem Scenit og vores brugere af Tereba.

Kontakt os på info@www.scenit.dk eller 35240100, hvis du har spørgsmål.


Get an English version of a the Data Processing Agreement between Scenit and our Tereba-users outside Denmark.

Please contact us at info@www.scenit.dk or +45 35240100 if you have any questions.

 

SCENITS DATABEHANDLERE

 

Hvis Scenit indgår aftale med en ny fast databehandler, vil dette blive meldt ud til vores brugere i TerebaNyt.