NU KAN PRODUCENTER BENYTTE TEATERREFUSION
Som noget nyt, kan teaterproducenter med refusionsgodkendte forestillinger nu selv søge om godtgørelse på 50% på nedsat salgspris på egne forestillinger.
Det vil sige, at der nu er tre veje til teaterrefusion:
Teaterrefusion til kommunale institutioner – køb en hel teaterforestilling og ansøg om 50 % i refusion af forestillingsprisen. Ansøg om refusion senest 30 dage efter første spilledag.
Teaterrefusion til ikke-kommunale institutioner – køb en hel refusionsgodkendt forestilling og ansøg om 50 % i refusion af forestillingsprisen. Ansøg om refusion senest 30 dage efter første spilledag. (Obs! den tidligere procedure med forhåndsbooking er afskaffet).
Godtgørelse til producenter – få godtgørelse for 50 % nedsættelse af salgsprisen på egne refusionsgodkendte forestillinger solgt til en ikke-kommunal institution. Bemærk, at den ikke-kommunale institution ikke samtidig kan søge refusion på samme forestilling. Producenten ansøger om refusion senest 30 dage efter første spilledag.
Bekendtgørelsen ang. godtgørelse til producenter er trådt i kraft den 6. marts 2024.